zwiekszenie kompetencji 300x200Według raportu Sedlak & Sedlak z 2013 roku, co 10-ty Polak po 25-tym roku życia decyduje się na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. To kobiety częściej niż mężczyźni decydują się na rozwój. W latach 2011- 2013 stanowiły one ponad 56% wszystkich doszkalających się. Najbardziej chętni do nauki są mieszkańcy dużych miast (powyżej 500 tysięcy mieszkańców) oraz osoby pomiędzy 25 a 29 rokiem życia.

Ostatnio na rynku usług szkoleniowych, oprócz standardowych szkoleń podnoszących kompetencje takie jak: komunikacja, negocjacje, sprzedaż, zarządzanie zasobami ludzkimi, przywództwo itp. pojawiły się bardzo nietypowe, a wręcz dziwne warsztaty/ zajęcia pozwalające nam nabyć bardzo oryginalne umiejętności i/ lub podejść do naszego rozwoju bardziej od strony „duchowej”. 😉

Oto moja subiektywna lista najciekawszych.

Do Niepołomic możemy się wybrać np. by wziąć udział w kursie uzdrawiania dźwiękami mis himalajskich. Wrocław natomiast zaprasza panie na coaching płodności, a do Konina możemy się udać na kurs groomerski (czyli kurs strzyżenia psów).

Co jeszcze oferuje nam rynek?

 1. Terapia jajem

  Podobno jajo ma niezwykłe właściwości lecznicze. Sesja terapii jajem polega na oczyszczeniu organizmu z chorób,  różnych dolegliwości fizycznych, lęków, uroków itp. poprzez wodzenie całym jajem wokół głowy lub ciała. Jeśli próbowaliście konwencjonalnych metod na poradzenie sobie ze stresem, napięciem itp. to może jest to ciekawa alternatywa… 😉

 1. Coaching Zen

  Podobno narodził się w Norwegii w 2004 roku za sprawą popularnego tam coacha Kare Landfalda. Ten rodzaj coachingu ma pomagać w oszukaniu swojego indywidualnego źródła mocy, mądrości i kreatywności, a dzięki temu coachowany może się nauczyć samoakceptacji i osiągnąć tzw. spokój wewnętrzny.

 1. Kurs dla (dobrych) gospodyń domowych

  Na takim kursie panie mogą dowiedzieć się, jak profesjonalnie zarządzać gospodarstwem domowym. Zajęcia obejmują m.in. takie zagadnienia jak: gotowanie, sprzątanie, wygląd zewnętrzny, sposoby radzenia sobie ze stresem, udzielanie pierwszej pomocy, zabawy z dziećmi, wysyłanie e-maili, surfowanie po internecie, zakładanie konta bankowego. Jeśli chcemy dobyć „doktorat” z  bycia perfekcyjną panią domu, może warto wybrać się na taki kurs…

 1. Artecoaching

  Jest to wykorzystanie form plastycznych, muzycznych, literackich i teatralnych w coachingu indywidualnym.

 1. Szkolenie wróżekW 2013 roku odbyło się w Polsce pierwsze szkolenie dla wróżek. Od tego czasu warsztaty takie odbywają się cyklicznie. W programie m.in. zasady wróżbiarstwa, stawianie tarota, ezoteryka, numerologia.
 1. Holiday & sabbatical coaching

  To nowa dość wąska nisza w coachingu. Tutaj coach pomaga w zaplanowaniu i zrealizowaniu podróży wakacyjnej typu sabbatical (rodzaj urlopu dedykowany szczególnie dla osób na średnim i wyższym szczeblu zarzadzania będących na granicy wypalenia zawodowego, którzy w odległym miejscu chcą odpocząć i przemyśleć swoją pracę i ewentualne zmiany), tak aby była zgodna z możliwościami klienta i była dla niego rozwojowym przeżyciem.

 1. Fotocoaching

  To rodzaj sesji fotograficznej i wspólne z coachem – fotografem utrwalenie na zdjęciach wyjątkowości, osobowości i pozytywnych cech klienta.

 1. Horsecoaching czyli coaching z wykorzystaniem koni

  Jest to metoda, gdzie proces rozwoju osobistego odbywa się w asyście ponoć najbardziej szczerych zwierząt za jakie uznawane są konie. Ponieważ wyczuwają one instynktownie wszystko to, co w danej chwili ma w sobie klient: jego intencje, emocje, nastrój, siłę motywacji, lęki – to praca z nimi pomaga klientowi zbudować obraz samego siebie i rozwijać się w określonym kierunku.

Każdy kurs, na który świadomie się zdecydujemy, może przynieść nam coś dobrego. Pamiętajmy jednak, że decydując się na szkolenie, zajęcia (szczególnie te nietypowe) i płacąc często niemałe pieniądze warto upewnić się, że dokonaliśmy trafnego wyboru. Dużym problemem bowiem są oferowane nam na rynku tzw. usługi „szkoleniopodobne” prowadzone przez pseudotrenerów, pseudocoachów czy pseudoterapeutów z użyciem metod i materiałów, którym daleko do profesjonalnych.

W pierwszej kolejności więc sprawdźcie firmę, która organizuje wybrane przez was szkolenie/ kurs/ zajęcia. Zwróćcie uwagę na cenę. Jeśli jest zbyt niska, warto zastanowić się nad przyczyną… Zainteresujcie się, kto prowadzi zajęcia – jakie ma kwalifikacje i gdzie się reklamuje. Jeśli ktoś pisze, że jest coachem, terapeutą itp. to nie znaczy, że na pewno  ma na to „papier”. Warto przez zapisaniem się na oryginalny i nietypowy kurs poprosić o dokumenty potwierdzające wykształcenie prowadzącego, listy referencyjne lub … po prostu poszukać w internecie opinii o tej osobie czy firmie.

Jeśli chcielibyście wziąć udział w tradycyjnych szkoleniach (z nutką nowości) zapraszam na wszystkie swoje zajęcia do AVEHNANSEN.

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery i wizerunku zawodowego, Trener AVENHANSEN

Przeczytaj poprzedni wpis:
Techniki sprzedaży i skuteczna komunikacja w obsłudze klienta – czyli bezpłatne szkolenie z umiejętności prowadzenia rozmowy telefonicznej i bezpośredniej

16.09.2020 [… w trakcie zmian …] Miejsce szkolenia: Kraków, Hotel***** Radisson Blu ul. Straszewskiego 17 https://www.radissonblu.com/pl/hotel-krakow Data szkolenia: Zapewniamy: praktyczne szkolenie...

Zamknij